(12/06/2018) øvelser relateres til alle eks. opgaver!
Klimatologi & hydrologi - en introduktion 24 s.
Spørgsmål til klimaforandringer
Intro til økonomi, erhverv og levevilkår 10 s. Demografi - en introduktion 30 s.Spørgsmål til teksten - demografi
Det globale fødevareproblem 16 s.
For hvert emne er der angivet hvilke tekster vi har læst og som udgør dit eksamens pensum.
Overskriften for hvert emne linker til siden med mine noter og opgaver som er anvendt i timerne.
Uder hvert emne er der link til den øvelse /opgave som vi har lavet til det pågældende emne. Endvidere korte stikord om det faglige indhold i opgaven / øvelsen.
Der er ligeledes link til evt. video-vejledning til opgaven.
Husk også , at der på Frederikeberg HF 's Youtube kanal ligger
videovejledninger til geografi.
Introduktion til geografi / kort
Tekst til kortaflæsning
Gør det samme med de øvrige emner .
Det betyder at der er tid til langt større faglig fordybelse, end ved NF eksamen. Derfor er det vigtigt at I får læst teksterne og gennemgået jeres noter og opgaver til de enkelte emner.
Det betyder også, at jeg kan spørge ind til det faglige stof, som ikke er direkte angivet i spørgsmålet. F.eks. står der i spørgsmål 2 ikke noget om nedbør, men da nedbørsdannelse m.v. er en del af pensum i klimatologi, kan jeg godt stille dig et spørgsmål herom!
F.eks. i spørgsmål 1 henvises til øvelsen i klimaanalyse med hydrotermfigurer. Opgaven tager direkte udgangspunkt heri. Du skal derfor til eksamen beskrive og analysere de to figurer du selv har valgt i forbindelsen med arbejdt med øvelsen.
Men du evt. også inddrage de to hydrotermfigurer i forbindelse med spørgsmål 2 og 3. i det omfang det er relevant.
Det betyder også at jeg kan finde på at spørge til øvelsen - og hvilke lokaliteter du arbejde med og se hvorvidt de er relevante i forhold til f.eks spørgsmål 2 ( om andre forhold af betydning for klimaet) eller spørgsmålet 3 om nedbør og monsunregn ,
Det samme gælder i forhold til de øvrige øvelser under de respektive emner.
Men det er klart, hvis du er oppe i noget med global opvarmning, spørg jeg ikke til øvelsen i demografi, men derimod den øvelse vi lavede om globalopvarmning.
Øvelserne vi har arbejdet med finder du længere nede på siden her.
I forberedelsestiden (24 min) forbereder du dig på hvordan du vil anvende bilagene i besvarelse af spørgsmålet, og gennemgår dine noter m.v. til det pågældende spørgsmål.
Alle andre hjælpemidler , bøger , tekster og noter er tilladt.
Under selve eksamen må du godt have noter med til det pågældende spørgsmål som er forberedt hjemmefra.
Det bør dog kun være stikord (synops-formen), således at du ikke begynder at læse op. I givet fald vil censor / eksaminator bede dig lægge noterne væk!
Under eksamen må du gerne inddrage andre figurer / bilag o.lign fra undervisningen som du finder relevant.